Szanowni Państwo,
w związku z licznymi telefonami w sprawie zakłócania spokoju przedstawiamy sposób postępowania w przypadku zakłócania spokoju przez uciążliwego sąsiada.
Co zrobić w przypadku gdy usłyszymy awantury, zakłócenia spoczynku nocnego, libacji alkoholowej, głośnej imprezy, słuchania głośnej muzyki, głośne zachowanie wychodzące poza ściany mieszkania?
Spółdzielnia realizując ustawowe i statutowe zasady zarządzania zasobami nie posiada kompetencji i uprawnień w zakresie porządku pilnowania publicznego. Spółdzielnia nie ma prawa podejmować interwencji w takich sprawach.Za bezpieczeństwo Obywateli w naszym kraju odpowiedzialne są takie służby jak: Policja i Straż Miejska.
W przypadku zakłócania spoczynku nocnego, awantur czy głośnych libacji i imprez należy się z nimi kontaktować pod bezpłatne numery alarmowe:
POLICJA 997
STRAŻ MIEJSKA 986
Podstawa prawna Kodeksu wykroczeń art.51 Ustawa z dnia 20 maja 1971r, który stanowi, że:
Par. 1 „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczania wolności albo karze grzywny”.
Każda więc osoba, która swoim zachowaniem powoduje uciążliwość dla otoczenia i zakłóca spokój współlokatorów, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 55–60 decybeli w ciągu dnia i 45–50 w nocy. Pod szczególną ochroną znajduje się właśnie cisza nocna, która obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00 rano (jednak są to godziny przyjęte zwyczajowo). Czas ten przeznaczony jest na odpoczynek, więc każde zakłócenie jest wykroczeniem. Głośna muzyka, impreza, a nawet remont mieszkania może być podstawą do wezwania policji.
Par.2 Jeżeli czyn określony w par.1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Par. 3 Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenia wykroczeń należy każdorazowo zgłaszać na Policję ponieważ tylko ten Organ jest powołany do podejmowania działań w takich sytuacjach. Zgłoszenia należy dokonywać w trakcie występowania uciążliwości.
Policja po przybyciu na miejsce zdarzenia, po ustaleniu sprawcy, okoliczności sprawy i ewentualnych świadków, może zastosować wobec sprawcy pouczenie, ma prawo nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego lub skierować wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego.
Poszkodowani mieszkańcy każdorazowo po incydencie mają prawo żądać poświadczenia interwencji.
Przypominamy, że w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zielone Światło” obowiązuje Regulamin Porządku Domowego, który umieszczony został na stronie i obowiązuje wszystkich właścicieli mieszkań i osób podnajmujących mieszkania.
Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, że gdy wpłynie pisemna skarga poszkodowanych do siedziby spółdzielni – Spółdzielnia może jedynie zwrócić się na piśmie do właściciela mieszkania, w którym przypomina o obowiązujących zasadach współżycia społecznego, kolejne kroki należą do poszkodowanych zachowaniem sąsiada.